Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parowozownia w Dęblinie. Znika perła kolejowej architektury

Hanna Bednarzewska
Dęblińska parowozownia to dzieło architektury kolejowej
Dęblińska parowozownia to dzieło architektury kolejowej Hanna Bednarzewska
W Dęblinie zaczęła się rozbiórka jednej z najpiękniejszych polskich parowozowni.

Hala dawnej parowozowni Dęblin przechodzi do historii. Obecnie trwają prace rozbiórkowe. Mimo że był to wyjątkowy obiekt, Polskie Koleje Państwowe jako jego właściciel nie zadbały o to, aby nie zniknął mapy kolejowej. Budynek powstał w latach 1943-44. Jak informuje Atlas Linii Kolejowych Polski sprzed 5 lat, dęblińska parowozownia to największy tego typu obiekt w Polsce wpisany na listę 100 wyjątkowych miejsc kolejowych w kraju - jeden z 4 obiektów usytuowanych na Lubelszczyźnie.

Bądź na bieżąco. Polub nas na Facebooku!

- Parowozownię w Dęblinie wraz z działką PKP S.A. sprzedała w 2014 roku. Budynki lokomotywowni nie były użytkowane od ok. 12 lat - mówi Maciej Bułtowicz z wydziału prasowego PKP SA. - W umowie sprzedaży nie było zastrzeżeń dotyczących zakazu rozbiórki, a więc nabywca może rozporządzać swoim majątkiem w granicach obowiązującego prawa. Zgodnie z naszymi informacjami budynki parowozowni nie były ujęte w rejestrze zabytków ani w gminnej ewidencji zabytków - dodaje Bułtowicz.

PKP sprzedała nieruchomość na licytacji. Były to dwie działki o powierzchni ok. 1,6 ha zabudowane 7 budynkami, w tym halą w kształcie wachlarza. Wykonywano tu naprawy. Charakterystycznym elementem elewacji parowozowni były liczne drzwi, przez które do środka obiektu prowadziły tory. Dziś parowozownia z pustymi kanałami robi przygnębiające wrażenie.

Do licytacji przystąpiła jedna osoba. PKP nie chce ujawnić nazwiska nabywcy zasłaniając się tajemnicą umowy sprzedaży. Udało się nam ustalić, że nieruchomość została sprzedana za 850 tys. zł. Obecnie użytkownikiem wieczystym gruntu wraz z prawem własności do budynków jest osoba fizyczna - właściciel spółki Budomex Fenster S.A. Warszawa związany z branżą budowlaną. W ubiegłym roku spółka postarała się w Urzędzie Miasta Dęblin o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach uruchomienia na jednej z działek fabryki okien i drzwi.

- Na razie nie wiadomo, czy taka fabryka powstanie czy właściciel rozbiera obiekt aby zmniejszyć koszty podatkowe. W Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Dęblin teren jest przeznaczony pod działalność gospodarczą. Znajdujące się tu działki nie były objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Właściciel może się ubiegać o indywidualne warunki zabudowy - mówi Beata Amarowicz, zastępca burmistrza Dęblina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ryki.naszemiasto.pl Nasze Miasto